Kış aylarının gelmesi ile birlikte soğuklar da kendini göstermeye başladı.

Doğalgaz faturasının hane bütçelerini sarstığı su götürmez bir gerçektir. Soğukların artması ile birlikte daha çok ısınma ihtiyacı hissederiz. Bu yüzden yaz ayları ile kıyasladığımızda ısınma giderlerimiz de artış gösterir. Artan giderlere paralel olarak doğalgaz faturanızda tasarruf yapma zorunluluğu hissedersiniz.

Durumun böyle olması doğalgaz faturanızda bazı ayarlamalar yapmayacağınız anlamına gelmez. Eğer maliyetleri düşürecek yöntemleri uygulayabilirseniz bu durum faturalarınıza da yansıyacaktır.


Doğalgaz tasarrufu yapmanın 10 yolu ise şunlardır:

Termostatınızı Ayarlayın

Termostatınızı 20 dereceye ayarlayarak doğalgaz faturanızı % 5 ile % 10 oranında düşürebilirsiniz. Sonuçta, yaz aylarında havalar 25 derece olduğu zaman bu size fazla geliyor değil mi?. 20 derece ise gerçekten çok soğuk değildir hem üşümezsiniz hem de hatırı sayılır bir miktar tasarruf etmiş olursunuz.

Geceleri Daha Serin Ortamda Uyuyabilirsiniz

Gece yatarken  4-5 derece kombinizin sıcaklığını düşürmeniz aynı şeyi evden çıktığınızda yapmanızla birlikte ısıtma giderlerinde % 15 tasarruf sağlayabilirsiniz. Boş bir evin ısıtılmasında bir anlamı yoktur. Geceleri ise daha düşük sıcaklıkla birlikte uyumanız da daha kolay olacaktır. Çalışmalar daha serin bir odada daha rahat uyunabildiğini göstermektedir. Bunu yapmanın en kolay yolu programlanabilir bir termostatla mümkündür. Bu sayede, termostatı günün saatlerine göre ayarlayabilir, unutma derdinden de kurtulmuş olursunuz.

Üzerinizi Sıkı Giyinin

Her insanın sıcaklığa karşı duyarlılığı aynı olmayabilir. Bazılarımız soğuğa karşı dayanıklı iken bazılarımız değildir. Bütün bu ayarlamaları yaptıktan sonra kendinizi rahat hissetmiyorsanız. Üzerinize bir şeyler giymeyi düşünebilirsiniz. Sıcaklığı tekrardan yükseltmek yerine üzerinize bir battaniye almayı deneyebilirsiniz.


Su Sıcaklığını Düşürün

Su sıcaklığınızı 60 derece yerine 50 dereceye indirin. Elinizdeki sırtını lavabonuzdan çıkan sıcak su altında tutamıyorsanız gerekenden fazla sıcak olduğunu göstermektedir.

Isıtıcınızı Değiştirin

Eski, verimsiz bir su ısıtıcınız varsa ısıtıcınızı yenisiyle değiştirmek maliyetinizi azaltacaktır. Aylık tasarruf edebileceğiniz tutara kıyasladığınızda su ısıtıcıları pahalı değildir.

Duş Başlığınızı Gözden Geçirin

Az basınçlı bir duş başlığı kullanarak sıcak su kullanımınızı azaltın. Buna ek olarak çamaşır makinenizi çok zor çamaşırlar dışında mümkün olduğunca az ısıda kullanmaya çalışın.

Pencerelerinizi Kapalı Tutun

Pencere ve kapıları kapalı tutun, böylece ısının evden çıkmasını engellemiş olursunuz. Aynı nedenle, yemek pişirdiğiniz zaman ortaya çıkan kokuyu gidermek için camları açmak yerine aspiratörü kullanmayı deneyebilirsiniz.

Yalıtım Yaptırın

Pencerelerinize yalıtım yaptırmanız içeri sızabilecek soğuk havanın azaltılmasını sağlayacaktır. Ayrıca evdeki sıcak havayı da içeride tutmuş olacaksınız. Güneş göre pencerelerinizin sabah saatlerinde perdelerini açın ve ışığın evinizin içine girmesine izin verin. Bu hem evinizi ısıtacak hem de kış aylarının karanlık havası sonucu oluşacak olumsuz ruh halinize pozitif etki yapacaktır.

Evinizi Nemlendirin

Ortamdaki kuru hava, bizi hem rahatsız eder, hem de ortam sıcaklığını daha az hissetmenizi sağlar. Ortam sıcaklığını daha az hissedersek rahatsız olur ve kombi ayarlarımızla oynarız. Sıcaklığı arttırırız. Oysa ki ortam nemli olursa mevcut sıcaklığı olduğundan daha fazla hissederiz. Bu da kombi ayarlarıyla oynamamızı sağlar. Bu durum sağlık açısından, özellikle solunum yollarındaki durumlar için de önemlidir.

Bakımlarınızı Yaptırın

Kombinizin bakımını her yıl yaptırın. Böylece kombinizin hem daha güvenli hem de verimli bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim yöntemler ile doğalgaz faturanızı azaltabilirsiniz. Bu yöntemler uygulamanız için çok basit yöntemlerdir, basit olmaları size etkisizmiş gibi gözükmesin, her ay küçük bir çaba harcayarak ne kadar tasarruf edebileceğinizi gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...