Bilgisayar korsanlarının kol gezdiği ve siber güvenlik koşullarının eksik kaldığı günümüzde, bankaların paramızı güvende tutmak için daha fazla çaba göstermesi gerektiği ihtiyacını da doğuruyor. İşte Da vinci choice tam da b ihtiyacı karşılamak için karşımıza çıkıyor.

Da Vinci Choice Nedir?

 

Geçtiğimiz yıl Oberthur Technologies‘in tarafından tanıtılan, dolandırıcılığı önlemeyi amaçlayan MotionCode adlı kart, şu anda Fransa’da Société Générale bankası tarafından müşterilere sunulmaya hazırlanıyor.

Bu yeniliğe ek olarak, Avustralya’nın en büyük banka gruplarından birinin eski Güvenlik Başkanı Simon Hewitt tarafından tasarlanan ve üretilen Da Vinci Choice, finans sektörüne yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor.


Da Vinci Choice, aslında normal bir kart gibi fakat değil. İlk bakışta cüzdanınızdaki diğer kartlardan ayırt edilemeyen bu kartın arkasını çevirince işler değişiyor. Zira kartın arkası, ekran ve tuş takımı olan küçük bir bilgisayardan oluşuyor.

Tek bir dokunuşla kartı açıp Da Vinci Choice şifrenizi girerek hangi kartınızla ödeme yapacağınızı seçiyorsunuz. Bütün banka kartlarınızı Da Vinci’ye yükleyebiliyorsunuz. Seçtiğiniz kart ekranda çıkınca, Da Vinci’yi temassız kart okuyucuya okutup ödemenizi gerçekleştiriyorsunuz.

Da Vinci ile yüksek miktarda ödeme yaparken, Da Vinci’nin küçük ekranında geçici bir şifre beliriyor. Bu tek kullanımlık şifre, paranızın çalınma ihtimalini ortadan kaldırıyor.


Hewitt, kartın fiyatının yaklaşık 100 Dolar olacağını ve 2018’in ilk aylarında satışa sunulacağını söyledi. Hedef kitle olarak ise yeni nesil tüketicileri hedeflediklerini belirtiyor. Hewitt, zaman içinde Da Vinci Choice’nin daha büyük ekranlı, daha büyük tuşlu veya daha fazla insana hitap edebilmek için daha basit olan yeni versiyonlarını çıkarmak için bankalarla iş birliği yapmayı düşündüğünü de söylüyor.

Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...