Borsada çok sık işlem yapan kişiler her zaman çok kazandıklarını söylerler.

Bu kişilerin hayatlarını bu şekilde idame ettirdiklerini bile söyledikleri duymuşsunuzdur. Duyduğunuz bu sözler ile birlikte siz de heveslenir ve hisse senedi piyasalarında işlem yapmak istersiniz. İşin aslının size söylenen gibi olmadığını anlamanız geç olmayacaktır. Borsada para kazanmak, o kadar da kolay değildir. Sabırlı ve disiplinli olmanız, yatırım yapacağınız senetle ilgili sektör araştırmanızı iyi yapmanız gerekmektedir.

Buna ek olarak, son yıllarda piyasalarda yaşanan oynaklık ise küçük yatırımcının karar alma sürecini de olumsuz etkileyen bir durumdur. Böyle bir senaryoda ise ne yapacağınızı bilemez duruma gelmeniz an meselesidir.


Borsada para kazanmak için kesin bir yöntem yoktur. Sadece bazı hususlara dikkat ederek hem kazancınızı arttırabilir hem de kayıplarınızı azaltabilirsiniz.

Borsada İşlem Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Altın Kurallar

1. Sürü Psikolojisinin Kurbanı Olmayın

Klasik küçük yatırımcı psikolojisi, genellikle sürü psikolojisine çok yatkındır. Yatırım yaparken verdiği kararları tanıdıkları tarafından kendilerine verilen tüyolar büyük ölçüde etkilemektedir. Aslında bu durum çok sağlıklı değildir. Dolayısıyla, herkesin belirli bir hisse senedine yatırım yapması o kararın doğru bir karar olduğunu göstermemektedir. Bu strateji bazı zamanlarda başarılı olsa bile uzun vadede olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

Borsada alın terinizle zor şartlar altında kazandığınız parayı kaybetmek istemiyorsanız sürü psikolojisinden uzak durmalısınız.


2. Dersinizi İyi Çalışın

Hisse senetleri piyasasında yatırım yapmadan önce dersinize iyi çalışmalısınız. Bunu söylememin en büyük nedeni ise bu durumun yatırımcılar tarafından göz ardı edilmesidir. Yatırımcılar genelde bir firma hakkında pek bilgisi olmadan yatırım kararı alırlar. Bu da olumsuz sonuçlar doğurur. Dolayısıyla yatırım yapmadan önce ortağı olacağınız firmayı iyi araştırmalısınız.

3. Ortak Olduğunuzu Unutmayın

Asla hisse senetlerine yatırım yapmayın. Onun yerine işletmeye yatırım yapın. Yaptığınız işlemin aslında bir ortaklık olduğunu unutmayın. Size yakın olan, ilginizi çeken veya yakından takip ettiğiniz firmalar yatırım kararı almanız her zaman daha sağlıklı olacaktır.

4. Piyasaya Zaman Tanıyın

Borsada zaman çok önemlidir. En iyi yatırımcılar bile alım satım kararlarında vadeyi dikkate alırlar. İşin aslı böyleyken bir çok yatırımcı tam tersini yapmaktadır; hisse senedi alım satımı yaparken, daha önce de belirttiğim gibi ortaklık kurduğunuzu unutmayınız. Bu yüzden alım kararınızı verirken, senedi ne kadar süre ile elinizde tutacağınızı ve hedef fiyatınızı belirleyin.

Kazançlarınızın yok olmaması için alım satım kararlarınızda zamanlamanın önemini hiç bir zaman göz ardı etmeyin.

5. Disiplini Elden Bırakmayın

Borsa hareketlerini tarihsel olarak incelediğiniz zaman, piyasalarda boğa piyasası etkisi altında iken yatırımcıların bu piyasa şartlarında daha panik oldukları gözlemlenmiştir. Piyasalarda görülen oynaklık, kaçınılmaz olarak yatırımcıların kararlarını etkilemiş bu durumda para kaybetmelerine sebep olmuştur.

Bununla birlikte, sistematik olarak, doğru paylara yatırım yapan yatırımcıların gelirlerini katladıkları görülmüştür. Eğer her türlü piyasa koşulunda mümkün olduğunca başarılı olmak istiyorsanız, sabırlı olmanız ve disiplini elden bırakmamanız ve uzun vadeli geniş bir resmi görebilmeniz önemli olacaktır.

6. Duygularınızı Kontrol Edin

Birçok yatırımcı, özellikle panik ve aç gözlülük gibi duygularını kontrol edememesi nedeniyle borsada para kaybediyor. Özellikle boğa piyasasında elde edilen kazançlar yatırımcıların karı hangi fiyat seviyesinde ceplerine almaları gerektiği konusunda ikilem yaşamalarına sebep olur.

Her zaman daha fazla kazanma isteği bazı zamanlarda kötü sonuçlar doğurabilir. Ortağı olduğunuz hisseye bağlı olarak, özellikle pek bilinmeyen şirketlerde pozisyon almak ve karda olmanıza rağmen daha fazla kazanma arzusuyla pozisyonunuzu korumak, yaşadığınız pembe tabloyu çok karanlık bir hale getirebilir. Bu yüzden piyasada pozisyon alırken hem alım-satım fiyatınızı hem de satış-kar al fiyatınızı ilk aşamada belirlemeniz risklerinizi azaltacaktır.

7. Portföyünüzü Çeşitlendirin

Sahip olduğunuz tüm parayı tek bir sermaye piyasası aracına bağlamak çok kötü sonuçlar doğurabilir. Portföyünüzde bulunan varlıkların çeşitliliğini arttırmanız, risklerinizi minimize etmenize yarayacaktır. Böylelikle riskleri minimuma indirerek getirilerinizi optimum seviyede tutabilirsiniz.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...