Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin temelini oluşturan “blockchain teknolojisi” terimini duymayanınız yoktur. Duymayanlar için blockchain teknolojisi biraz yüzeysel görünebilir. Bununla birlikte, blockchain nedir dersek,  blockchain teknolojisi kripto para birimlerinin temelini oluşturmaktadır – blockchain olmadan, Bitcoin gibi dijital para birimleri mevcut olamazdı.

Kripto para birimleri ve blockchain teknolojisinde yeniyseniz, bu yazı ile birlikte blok zinciri hakkında temel bilgilere sahip olabileceksiniz.

BlockChain Nedir Ve Nasıl Çalışır?

Blockchain’in Kısa Tarihi

Blockchain, kripto paralarda kullanılmadan önce, bilgisayar bilimlerinde, özellikle kriptografi ve veri yapılarının etki alanlarında kullanılmaya başlanmıştır. Blockchain’in çok ilkel formu, bir Merkle ağacı olarak da bilinen hash ağacıydı. Bu veri yapısı 1979’da Ralph Merkle tarafından patentlendirilmiş ve bilgisayar sistemleri arasında veri doğrulama ve işleme amacıyla çalıştırılmıştır. Eşler arası bilgisayar ağında, verilerin doğrulanması, aktarım sırasında hiçbir şeyin değiştirilmediğinden veya değiştirilemediğinden emin olmak açısından blok zinciri teknolojisi önemlidir. Ayrıca verilerin hatalı gönderilmemesine konusunda da yararlıdır. Özünde, paylaşılmakta olan verilerin bütünlüğünü korumak ve kanıtlamak için kullanılır.


1991 yılında, Merkle ağacı “güvenli bloklar zinciri” oluşturmak için kullanıldı – her biri bir öncekine bağlı, bir dizi veri kaydı olan ilk blok zincir oluşturuldu. 2008 yılında, Satoshi Nakamato dağıtılmış blok zincirini hayata geçirdi. Güvenli bir veri alışverişi geçmişini içeren, zaman damgası ile eşler arası bir ağ kullanan ve her bir değişimi doğrulayarak ve merkezi bir otorite olmaksızın bağımsız olarak yönetilebilecek bir teknoloji ortaya çıkardı. Bu teknoloji Bitcoin’in omurgasına oluşturarak bugün bildiğimiz blockchain, kripto para dünyalarının doğuşunu hazırladı.

Blockchain Nasıl Çalışır?

Ayrıntılara girmeden önce birkaç önemli özelliği hatırlayalım:

  1. Blockchain, tüm veri değişimlerinin bir kaydını tutar – bu kayıt, kripto para dünyasında bir “defter” olarak adlandırılır ve her bir veri değişimi bir “işlemdir”. Doğrulanmış her işlem deftere “blok” olarak eklenir.
  2. Her bir işlemi doğrulamak için merkezi olmayan bir sistem kullanır.
  3. İşlemler imzalandıktan ve doğrulandıktan sonra, yeni işlem blok zincirine eklenir ve değiştirilemez. Bu işlemi yapabilmek için ise  “anahtar” kavramını keşfetmemiz gerekiyor. Bir kripto para anahtar seti ile benzersiz bir kimlik elde edersiniz.

Anahtarlarınız, özel Anahtar ve genel anahtardır. Genel anahtarınız, başkalarının sizi nasıl tanımlayabileceğini gösterir. Özel anahtarınız, genel anahtarınızla kullanıldığında, farklı eylemleri dijital olarak imzalama ve yetkilendirme gücü verir.


Kripto para birimi dünyasında, bu sizin cüzdan adresinizi (genel anahtar) gösterir ve özel anahtarınız, dijital mülkünüzle kripto para birimleri gibi aktarımları, para çekme işlemlerini ve diğer işlemleri yetkilendirmenize izin vermez. Bu yüzden özel anahtarınızı güvende tutmak çok önemlidir – özel anahtarınıza sahip olan herkes, genel anahtarınızla ilişkili dijital paralarınızdan herhangi birine erişmek ve istediklerini yapmak için kullanabilir!

Kripto para birimlerinin anonimliği, genel anahtarınızın rastgele bir sayı ve harf dizisi olmasından kaynaklanır. Bu nedenle, tam olarak kendi adınızla veya bir tür şifre ile işlemleri gerçekleştiremezsiniz. Bu sayı dizinden oluşun açık anahtar, kişinin gerçek kimliğini size söylemez. Ayrıca, istediğiniz kadar çok anahtar çifti oluşturmak ve birden çok şifreleme cüzdanına sahip olmak ya az maliyetli ya da çok ücretsizdir.

Blockchainde Merkeziyetsizlik Neden Önemli?

Blockchain nedir sorusunun cevabını arayanlar, merkeziyetsizlik hakkında çok şey duyacaksınız. Blockchain teknolojisinin merkezi olmayan yapısı, merkezi bir kontrol noktasına dayanmadığı anlamına gelir. Tek bir otoritenin olmaması sistemi daha adil ve daha güvenli hale getirir. Verilerin, bir blok zinciri üzerine kaydedilme şekli blockchain’in devrim niteliğini ortaya koymaktadır.

Diğer kullanıcılar ile güvenli bir şekilde işlem yapmak için merkezi bir otoriteye güvenmek yerine, blockchain, işlemlerin doğrulanması ve verileri hatasız bir şekilde kaydetmek için, bir zincir ağında yenilikçi fikir birliği protokolleri kullanmaktadır. Bir blok zinciri defterdeyken, saklanmakta olan bilginin dürüst ve doğru olması son derece önemlidir. Bunu en çekici kılan şey, blok zincirinin sansür, kurcalama veya hırsızlığa karşı geçirgen olmasını sağlamasıdır. Eşler arası bir ağ kullandığı için, defterin kopyaları birçok farklı yerde depolanır ve her birini izlemeyi başaramazsanız (Bitcoin’in P2P ağında 35.000’den fazla düğüm olduğu tahmin edilir).
Bu yüzden birçok insan merkeziyetsizliği,  blockchain teknolojisinin paranın geleceği olduğuna ve kripto para birimi dışındaki sektörlerde de kabul edilme sebebi olduğuna inanıyor.

Blockchain teknolojisi oldukça dik bir öğrenme eğrisine sahiptir. Özellikle teknik bir arka plana sahip olmayan tipik bireyler için, dahil olan tüm jargon ve bilgisayar bilimi kavramları, aksi takdirde kullanıcıların korkutabilir.

Bununla birlikte, kripto para biriminin artan popülaritesi, blok zincirinin ana akışa doğru hareket etmesine yol açmakta ve konuyu daha kolay ulaşılabilir kılmak için çok daha fazla kaynak bulunmaktadır.

Blockchain teknolojisinin geleceğine gerçekten inanan birçok geliştirici, kullanıcı ve meraklısı var. Birçoğu teknolojinin başarılı olduğunu görmek istiyor, siz kripto para ve blok zinciri teknolojisi konusunda bilgi almaya devam etmek istiyorsanız bizi takip edin!

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...