Son bir yılda Bitcoin’in değerindeki artış, yüzlerce yatırımcının zengin olmasını sağladı. Son yaşanan gelişmeler ile birlikte popülerleşen Bitcoin son zamanların en çok konuşulan konularından biri haline geldi. Şimdi Bitcoin herkesin dilinde ve birçok insan pastadan bir parça istiyor. Peki  bitcoin nedir? Nereden Alınır? Nasıl Para Kazandırır?

Bitcoin nedir?

Bitcoin, dünyanın ilk merkezi olmayan dijital para birimidir – yani herhangi bir bankaya bağlı değildir. Kimse onu kimin yarattığını tam olarak bilemez – çoğu kripto paralar maksimum anonimlik için tasarlanmıştır – ancak bitcoin ilk olarak 2009’da Satoshi Nakamoto olarak adlandırılan bir geliştirici tarafından yaratılmıştır.

Bitcoin ilk büyük kripto para birimi olduğundan, o zamandan bu yana üretilen tüm dijital para birimleri alt-kodlar veya alternatif paralar olarak adlandırılır. Litecoin, monero, dash, etherum ve yüzlerce diğer paranın hepsi alt türleridir. Bitcoin’in avantajlarından biri, bir kişinin bitcoinlerini donanım cüzdanlarında çevrimdışı depolayabilmesidir. Bu sürece soğuk depo denir ve para birimini başkaları tarafından çalınmaya karşı korur. Para birimi internette bir yerde (sıcak depolama) saklandığında, çalınması riski daha yüksektir.


Kişiler bitcoin içeren donanıma erişimini kaybederse, para birimi sonsuza dek kaybolur. Madencilerin ve yatırımcıların 30 milyar dolarlık bitcoini sırf bu yüzden kaybettiği veya yanlış transfer ettiği tahmin ediliyor.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin işlemlerinin doğrulandığı ve blok zinciri olarak da bilinen bir işlem süreci ile çalışmaktadır. Bu işlem sürecinin doğrulanması Bitcoin üreten madenciler tarafından yapılmaktadır. Bu şekilde yeni Bitcoin’ler piyasaya sürülmüş olur. Madencilik, internet erişimi ve uygun donanımı olan herkes tarafından yapılabilir. Altın madenciliği gibi fakat bilgisayar kullanılan halidir. Bu, bilgisayarın zor bir matematik problemini 64 basamaklı bir çözümle çözeceği anlamına gelir. Bir problem çözüldüğünde, bir Bitcoin işlenecek ve “madenci” ye yeni bir Bitcoin verilecektir. Sürekli bir Bitcoin akışı sağlandığından emin olmak için – algoritmanın zorluğu ayarlanır. Tüm Bitcoin’ler üretildiği zaman dünya üzerinde sadece 21 milyon olacaktır. Şu ana kadar 16 milyon Bitcoin üretilmiş ve halen üretilmeye devam etmektedir. Blockchain, Bitcoin’i çalıştıran teknolojidir ve yapılan her Bitcoin işleminin kaydedildiği yoldur.

Bitcoin Neye Göre Kazandırır?

Bitcoin’in artış göstermesi piyasadaki arz ve talep koşullarına bağlı. Talep artınca fiyatı artıyor, düşünce azalıyor. Virgülden sonra 100 milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. Bitcoin’in değeri artarsa, elinizdeki bitcoin’i bozdurduğunuzda kâra geçmiş oluyorsunuz. Bozma işlemini işlem yaptığınız kripto para borsası üzerinden yapıp kendi bankanıza parayı gönderebiliyorsunuz.


Bitcoin Güvenliği İçin Ne Yapmalı?

Bitcoin alacağınız şirketi iyi araştırmanızda fayda var. Hakkındaki kullanıcı yorumlarını farklı mecralardan okumayı deneyebilirsiniz. Komisyon alıyor mu, ne kadar kesiyor gibi konuları mutlaka araştırın. Yatırım yapacağınız platformu seçip, üyeliğinizi oluşturduktan sonra mutlaka 2FA özelliğini devreye sokun. Çift aşamalı güvenlik örneği hesabınızın hack’lenip paranızın çalınma riskini en aza indirmek için mutlaka yapmanız gereken bir işlem. 2FA için ya SMS desteği ya da Google’ın uygulaması Authenticator’ı kullanabilirsiniz. Google’ın söz konusu uygulaması her girişinizde size özel ikinci bir şifre oluşturduğu için hesabınız daha korunaklı hale geliyor. Google’ın söz konusu uygulamasını  hem App Store’da hem de Google Play’den ücretsiz olarak indirebilirsiniz..

Bitcoin ile Para Kazanılır mı?

Bitcoin’e yatırım yapan ilk yatırımcılar şuan son derece varlıklıdır. PayPal kurucusu ve milyarder Wenses Caseres, Bitcoin’in değerinin önümüzdeki yıllarda 1 milyon dolar seviyesine ulaşacağına inanıyor.

Yazılım devi John McAfee, Bitcoin’in fiyatlarının 2020 yılına kadar 500.000 $ seviyelerinde olacağını tahmin ediyor. Bitcoin’in değeri bu kadar hızlı bir şekilde yükselebilmesinin nedeni, para biriminin hükümetler tarafından kontrol edilmemesidir. Bitcoin oluşturulduğunda oluşturulabilecek sayıya matematiksel bir sınırlama getirildi – yani hiçbir hükümet müdahale edemez. Sınırlı bir Bitcoin kaynağı olmasına rağmen talebin sürekli artması, kripto paraların günden güne yaygınlaşması ile birlikte ilerleyen yıllarda Bitcoin’in değerinin de artabileceği tahmin edilmektedir.

Bitcoin’e yatırım yapan yatırımcılar halen kripto paralara yatırım yapmak için çok geç olmadığını hatta daha işin başında olunduğu öne sürmektedir. Tahminler olumlu gibi gözükse de Bitcoin ve diğer dijital paralara yatırım yapmadan önce araştırmanızı iyi yapmalı, piyasada aşırı hareketlerin olduğunu unutmamalısınız, yanlış zamanda alacağınız bir pozisyon paranızı kaybetmenize neden olabilir.

Bitcoin Nasıl ve Nereden Alınır?

Bitcoin satın almak için ilk olarak Türkiye’de yer alan borsalarda hesap açmanız gerekmektedir. Fiyatlara ve diğer özelliklerine göre tercih edebileceğiniz en popüler isimler Paribu, BTCTurk ve Koineks olarak sıralanıyor.
Bitcoin almak için, bir banka hesabınız olmalı ve banka havalesi yoluyla bu sitelerden birine açacağımız hesaba para yatırmalı ve ardından o günün BTC veya diğer kripto para kuruna göre alım yapmanız gerekiyor.

Alım işleminden sonra isterseniz kripto paranızı o borsada tutabilir isterseniz de ilgili cüzdanlarınıza aktararak saklayabilirsiniz. Amacınız altcoin almak ise, Türkiye’de bulunan bir çok borsada çeşitli altcoinler mevcut fakat işlem hacmi bazı koinlerde de düşük seviyede olabiliyor. Altcoinler için işlem hacmi yüksek olan borsalar yurtdışı borsalarıdır. Bu noktada en popüler isimler Bittrex, Binance ve Poloniex’dir. Her borsada her altcoin olmadığı için, aktarım işlemini yapmadan önce yatırım yapacağınız altcoinin ilgili borsada olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Kripto para transferini sadece o para türüne ait cüzdana transfer yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Örnek olarak, Diyelim ki Bittrex borsasını seçtiniz ve Türk borsasındaki coini transfer etmek istiyorsunuz. Bunun için Bittrex hesabınızın ilgili coine ait cüzdan numarasını kopyalayıp, Türk borsasında transfer esnasında bu cüzdan kodunu girerek aktarım işlemini tamamlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...