Bitcoin hakkında bilmesi gereken ilk şey, merkeziyetsiz bir para birimi olduğudur. Yani herhangi bir devlet ile ilgisi yoktur. Bu durum, mal ve hizmet alışverişlerinizi yaparken herhangi bir yasal düzenleme çerçevesinde alım yapamamanıza sebep olur.

Ayrıca, Bitcoin’in çoğu zaman değeri oldukça değişken olduğu için satın aldığınız mal veya hizmetin fiyatı güne ve hatta saatlere göre bile bariz değişkenlik gösterebilir.

Bitcoin’lerinizi harcamak istiyorsanız, günden güne yaygınlaşan ve bitcoin ile ödeme alan işletmeleri kullanabilirsiniz. Bu işletmelerin sayısı için şuanda yeterli değildir. Bu nedenle, çoğu zaman, Bitcoin’lerinizi harcamak için fiat(devlet destekli) para birimleri ile değişim yapmanız gerekecektir.


Bunu yapmanın birkaç yolu vardır, ancak en uygun yöntemlerden biri Bitcoin banka kartı ödeme aracını kullanmaktır.

Bitcoin Banka Kartı Nasıl Çalışır?

Bitcoin banka kartı, bankalardan aldığınız visa veya mastercard logolu banka kartları gibi çalışır. Dolar, avro veya TL para birimi kullanmak yerine, harcamalarınızda Bitcoin cüzdanınızda bulunan bitcoinlerinizi kullanırsınız ve seçtiğiniz para birimi üzerinden alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Bu kartı, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı alışverişlerde kullanabilirsiniz.


Gereksinimleri nelerdir?

Bitcoin ön ödemeli kartlar sunan Cryptopay, Bitpay, Spectrocoin gibi birkaç şirket var. Kartınızı aldığınız firma üzerinden hesap açarak Bitcoin cüzdanı oluşturabilir ve işleme başlayabilirsiniz. Kartın ücreti, birlikte çalıştığınız firmaya bağlı olarak yaklaşık 15.00 ila 50.00 dolar arasında değişkenlik göstermektedir.

Kartların ayrıca aylık ütelik aidatları bulunmaktadır. Hesap açtığınız firma üzerinden bu ücretleri kontrol edeiblirsiniz.

Bitcoin Banka Kartının Faydaları Nelerdir?

Bir Bitcoin banka kartının en büyük yararı, Bitcoin’i karta yüklemenize ve ardından Bitcoin bakiyenizi avro veya dolara dönüştürmenize ve kartınızı büyük kredi kartlarının kabul edildiği herhangi bir yerde kullanmanıza olanak sağlamasıdır.

Bitcoin’i, Bitcoin cüzdanınızdan, kullandığınız Bitcoin cüzdan uygulaması üzerinden veya söz konusu cüzdan için masaüstü arayüzü aracılığıyla Bitcoin bankamatik kartınıza taşırsınız.

Bitcoin kredi kartları Visa veya Mastercard olarak markalanmıştır ve finanse edildiğinde hemen hemen herhangi bir restoranda, spor merkezinde, çevrimiçi olarak ve kredi kartı alan diğer herhangi bir perakende satış yerinde kullanılabilir.

Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...