Hepimiz para biriktirmek istiyoruz. Peki bunun için ne yapıyoruz? Birikim yapmak için gereken motivasyona sahipseniz, geleceğiniz için para biriktirmek hiç de zor değil. Hayatınızdan vereceğiniz bazı tavizler ile bu durumu kolay hale getirebilirsiniz. Haftanın her günü içtiğiniz kahveden ya da pahalı akşam yemeklerinden taviz vermeniz gerekiyor.

Birikim Yapmak için En iyi 10 Yöntem

1. Borçlarınızdan Kurtulun

Bütçenizi oluşturmak, para biriktirme yolunda atacağınız ilk adımlardan en önemlisidir. Çalıştığınız halde halen borçlarınızın çokluğundan yakınıyorsanız, para biriktirmek için ilk iş borçlarınızı azaltmak veya bitirmek olmalıdır.

Örnek olarak, her ay kredi kartınızın asgarisini ödemek size ek faiz yükü getirir, böylelikle hem borcunuz azalmaz hem de ödediğiniz faizler yüzünden daha da artar. Bu yüzden kredi kartı borçlarınızın tamamını ödemek için elinizden geleni yapmalısınız. Bu borçlardan kurtulduktan sonra daha kolay tasarruf yapabilir, tasarruflarınızı birikim hesabınıza aktarabilirsiniz.


2. Tasarruf Hedeflerinizi Belirleyin

Para tasarrufu yapmanın en iyi yollarından biri, ne için tasarruf ettiğinizi görselleştirmektir. Motivasyona ihtiyacınız varsa, para biriktirmeyi kolaylaştırmak için tasarruf amacınızı netleştirebilirsiniz. Bu ister bir yaz tatili, ister gayrimenkul alımı olsun, önemli olan sizi motive edecek bir unsur bulmaktır. Ne kadar zamanda ne kadar birikim yapabileceğinizin yolunu çizdikten sonra hedefinize ulaşmak daha kolay olacaktır. Hedefinize ulaşmak için banka birikim hesabı ya da bireysel emeklilik hesabı açtırabilirsiniz.

3. Birikim Hesabı Açın

Ödeme hesabınızdan her ödeme gününde tasarruf hesabınıza bir otomatik ödeme ayarlayın. Örnek olarak ayda bir 500 TL birikim hesabınıza otomatik aktarma talimatı verebilirsiniz. Böylelikle tasarruf hedefinize ulaşırken karşınıza çıkacak sorunlar hedefinizin önünde engel olmaktan çıkar. Bu engelleri aşabilirseniz birikim yapmak sizin için çok kolay hale gelecektir.

4. Sigarayı Bırakmalısınız

Biliyoruz, bırakmak kesinlikle kolay değil, ama her gün bir paket ve yarım paket sigara içerseniz, yılda yaklaşık 3.600 TL sigaraya para veriyor olacaksınız. Bıraktığınız taktirde, bu tutarı tasarruf hesabınıza aktarabilir ve kolayca birikim yapabilirsiniz.


5. Harcamadan önce araştırın

Her ne kadar tasarruf yapıyor olsanız da, mecburi harcamalarınız illa ki olacaktır. Bu harcamanız planladığınız bir yurtdışı sehayati olabilir. Yurtdışı seyahatleri farklı para birimleri ile harcama yapılması sebebiyle çoğu zaman daha maliyetli seyahatlerdir. Bunun yerine, tasarruf hedeflerinize ulaşana kadar, yurtiçinde daha yakın rotaları deneyebilirsiniz. Bu konuda taviz veremem diyorsanız, harcama yapmadan önce seyahat bütçenizi oluşturun ve bütçenize bağlı kalarak harcamalarınızı yapın. Ek tasarruf için, özellikle uçak bileti ve otel gibi harcamalarınızı önceden ve iyi araştırarak yaparsanız daha uyguna getirebilirsiniz.

6. Tasarruf yapmak için önleminizi alın

Para biriktirmek için, hem kişisel hem de ev harcamlarınızı düzenlemelisiniz. Evinizde kullandığınız elektronik aletlerin düşük enerji tüketimi yaptığından emin olun. Enerji verimliliğini artırmak için, ısınma giderlerini düşürebilirsiniz. Bunun için evinize yalıtım yaptırabilir, bu sayede uzun vadeli tasarruf için önemli bir adım atmış olursunuz.

7. Faturalardan Tasarruf Edin

Su ısıtıcınızdaki termostatı 5° C kadar düşürmek, enerji maliyetlerinde yüzde 3-5 oranında tasarruf sağlayabilir. Evinizde kullandığınız kombinin kalitesi de faturanıza etki eden bir durumdur. Son model, düşük enerji tüketimi sağlayan kombilerle ile az maliyet ile daha iyi ısınabilir ve bu şekilde kolayca tasarruf edebilirsiniz.

8. Öğle Yemeğinizi Kendiniz Yapın

Çalıştığınız yerde yediğiniz öğle yemeği, birikim yapmak için önemli bir harcama kalemidir. Günlük harcamlarınızdan kısarak da tasarruf yapabilirsiniz. Dışarıda yiyeceğiniz bir yemeğin ortalama maliyetinin 15 Tl olduğunu düşünürsek, evden getireceğiniz yemek sayesinde her ay hatırı sayılır miktarda para biriktirebilirsiniz. Tasarruf ettiğiniz bu tutarı isterseniz birikim hesabınıza isterseniz emeklilik hesabınıza ödeme olarak yapabilirsiniz.

9. Bankada Vadeli Hesap Açın

Çoğumuz için, tasarruflarınızı günlük hesabınızdan ayrı tutmak, zaman zaman tasarruflardan harcama eğilimini azaltmaya yardımcı olur. Hedefleriniz daha uzun vadeli ise, daha iyi tasarruf için, herhangi bir bankada vadeli hesap açabilir. Paranızın enflasyona karşı erimesini önleyebilirsiniz. Kendinizi bir yatırımcı olarak görüyorsanız, tasarruflarınızı hisse senedi veya para piyasalarında da değerlendirebilirsiniz, sadece riskli olduğunu unutmayın!

10. Yıllık Bütçe oluşturun

Her gün yaptığınız harcamaları kayıt altına alarak, nereye ne kadar harcadığınızı takip edebilirsiniz. Bu sayede hangi harcama kaleminden daha kolay tasarruf yapabilceğinizi ve daha kolay para biriktirmek için yol haritanızı oluşturabilirsiniz.

Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...