LinkedIn’in ortaya çıkması ile birlikte iş arama süreci de farklı bir yön aldı.

Artık eskiden olduğu gibi firmalara gidip özgeçmişinizi bırakmak ya da hoşunuza giden bir iş bulup başvurmak tarih oldu. Günümüzde iş ararken daha proaktif ve etkileşim kurabilecekleri yöntemleri belirmek gerekmektedir. – ve LinkedIn bunu başarmanız için biçilmiş kaftandır.

Etkili bir LinkedIn profili oluşturmanız demek sizi işe alacak kişilerin ilgisini daha çok çekmenizi sağlayacaktır. Profilinizde bulunan bilgilerin doğru olması ve iletişim kuran bir konuşma diliyle yazılmış olması önemlidir. Başarılı LinkedIn profili için olması gerekenler ise şunlardır:


1. Hedef Kitlenizi Hitap Eden Başlıklar Seçin

Profilinizde bulunan başlıklar arama sonuçlarında ilk görünen kısımdır. Ayrıca, başka kişilerin bağlantıları aracılığıyla sizin profilinizi ziyaret ettiklerinde ilk ortaya çıkandır. LinkedIn varsayılan olarak,mevcut iş unvanınızı ve işvereninizi gösterir ancak işverenlerin ya da headhunterların dikkatini çekmek istiyorsanız bundan daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır.

2. Profil Fotoğrafınızda Profesyonelliğinizi Hissettirin

Fotoğraf içeren bir LinkedIn profili, fotoğraf içermeyen bir profile göre tıklanma olasılığı daha yüksektir. Profil fotoğrafınızı seçerken, sizi profesyonelce tanıtan ve sizi yaklaşabilir kılan bir fotoğraf olmasına özen gösterin.

3. LinkedIn Profil URL’nizi kişiselleştirin

LinkedIn profilinizi özgeçmişinize veya e-posta imzanıza eklemeyi tercih edenlerdenseniz. Profilinize ait URL’yi kişileştirmeniz sizi hem daha profesyonel hem de daha akılda kalıcı yapacaktır.


4. Değer Katacak Özelliklerinizi Özette Sunun

Özgeçmiş gibi, LinkedIn Profilinizin üst kısmında, sunduğunuz şeyin ne olduğunu ve bunun potansiyel işveren için değer yarattığını vurgulayan bir özetiniz olmalıdır. Ben ve benim gibi zamirler özgeçmişte önerilmese de, LinkedIn profilinizde daha iletişime yönelik tonlamalar yapmanız daha dikkat çekici olacaktır.

5. Yetenek Anahtar Kelimelerinizi Zenginleştirin

LinkedIn profilinizde anahtar kelime kısmı sandığınızdan çok daha önem arz etmektedir. İş deneyimleriniz ve yeteneklerinizle ilgili anahtar kelimelerin bulunduğu bu alanı mümkün olduğunca zengin tutmaya özen gösterin. Profilinizde ne kadar çok anahtar kelime var ise arama sonuçlarında bulunmanız o kadar artacaktır.

network olustur

6. Beceri ve Uzmanlık Alanlarında Onay Alın

Yetenek ve onaylar alanı, sahip olduğunuz yeteneklerinizi listenizde bulunan kişilerin onaylamasına olanak sağlayan bir bölümdür. Bu bölümde ne kadar çok yetkinliğiniz var ise o kadar olumludur. Mümkünse listenizdeki kişilerden yeteneklerinizi onaylamasını rica edin. Böylelikle işverenlerin dikkatini çekmeniz sizi için daha kolay olacaktır. Ayrıca bu bölümde mümkün olduğunca mesleğinizle ilgisi olmayan yeteneklerin olmamasına özen gösterin.

7. Özel Eğitim ve Sertifikalarınızı Ekleyin

Sertifikalarınız ve özel eğitimlerinizi LinkedIn profiline eklemeniz size değer katacaktır. Bu bilgileri girerken tarih girmeniz sizden istenecektir. GErçek şudur ki işe alım firmaları için eğitimlerinizin tarihleri çok da önem arz etmez. Profilinizde tarihlerden daha çok üzerinde durmanız gereken kısım yetkinliklerinizdir.

8. İlgili gruplara katılın

LinkedIn’de profesyonel dernekler, endüstri grupları, mezun grupları gibi olmak üzere katılabileceğiniz gruplar bulunmaktadır. Mesleğinizle alakalı olan gruplara üye olarak bunları profilinizde paylaşabilirsiniz. Önemli olan ağlarda bağlı ve aktif olduğunuzu göstermek, bu durum insan kaynakları yöneticilerine pozitif bir izlenim bırakmanızı sağlayacaktır. Ayrıca gruplarda tartışmalara katılarak sizinle aynı meslekten olan insanlarla etkileşime geçebilirsiniz. İnsan kaynakları firmalarının size işe almadan önce, üye olduğunuz gruptaki yorumlarınıza da bakacağını unutmayın.

9. Profilinizi herkese açık yapın

LinkedIn’de profilinizi herkese açık hale getirirseniz, bağlantılarınız arasında olsun ya da olmasın insanların sizin bilgilerinizi görüntülemesini sağlar. Bu seçeneğin iş arayış sürecinizde sizi etkisi olumlu olacaktır. – kullanınız.

Sonuç olarak iş arayışı olan kişiler için LinkedIn profili oluşturmak olmazsa olmaz bir durum haline gelmiştir. Siz de profilinizi oluşturduktan sonra yukarıda sıraladığım tavsiyelerden yararlanırsanız, bunları uygulamayan kişilerin önüne çıkmış olacaksınız. Fırsatlar kapınızı çaldığınızda tavsiyelerin doğruluğunu daha iyi anlayacaksınız.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...