Finansal okuryazarlık son dönemlerde çok moda. Sık sık karşınıza çıkan bu kavram gerçek anlamda ne demektir? Nasıl finansal okuryazar olunur?

Finansal okuryazarlık tüm bireyler tarafından benimsenmesi gereken bir hayat şeklidir. Ekonomi veya iktisat eğitimi almasanız dahi kendiniz veya ailenizle ilgili alacağınız maddi kararları alabilme yetisi edinmektir.

Finansal okuryazar aile ekonomisi için alacağı kararlarda maddi kayba uğramamayı amaç edinmeli aynı zamanda bilinçli tüketici olmalıdır. Satın alma kararlarınızı almadan önce alacağınız ürünü araştırmalı, kıyaslamalı ve fırsat maliyetini düşünmelidir.


Bunu da Beğenebilirsiniz: Finansal Özgürlük ile Geleceğinizi Garanti Altına Alın

Tüketim açısından bakarsak durum pek parlak gözükmüyor. İnternet, sosyal medya derken her şeye ulaşmak artık çok kolay. Bir kaç tık ile çok kolay bir şekilde para harcayabiliyorsunuz. Durum böyle olunca tasarruf yapmak çoğu kişi için zor bir hal alıyor.

Gerçek anlamda tasarruf yapmayı istiyorsanız öncelikle çaba harcamalı ve sürdürülebilir disipline sahip olmalısınız. Bu disipline sahip olmak kimilerine göre kolayken kimileri için de zor olabiliyor. İşte tasarruf yapmakta zorlananlar için BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) burada devreye giriyor. Kendinizce hedeflediğiniz birikiminiz için aylık bir tutar belirliyorsunuz ve aylık ödeyebileceğiniz tutarı bu hesaba aktarıyorsunuz. Yaptığınız bu birikim hem emeklilik fonlarında değer kazanıyor hem de %25 oranında devlet katkısı alabiliyorsunuz.


Emeklilik planlarınız gibi uzun vadeli hedefleriniz var ise BES sistemi tam size göre. Piyasaları sürekli takip etme gerekliliği olmadan paranızın yönetimi uzmanlara bırakabilirsiniz. Böylece acemi olmanın verdiği bazı risklerden de korunursunuz.

Bunu da Okuyabilirsiniz: Yeni Başlayanlar İçin Finans Terimleri

Piyasalar ve finansal okuryazarlık

Günümüzde küreselleşmenin de etkisi ile birlikte tüm Dünya piyasaları birbiri ile bağlantılıdır. Yurt dışı veya yurt içi piyasalarda olan gelişmeleri de yakından takip ederseniz sermaye piyasası araçlarında oluşabilecek yukarı veya aşağı hareketlerde yön tahlili yapmanız daha kolay olacaktır.

Mesela Amerika Merkez Bankası (FED) tarafından alınan kararları piyasa aktörleri yakından takip ederler. Bunun dışında ABD ve Avrupa verileri veya iç piyasa verileri de döviz kurları ve borsanın yönü konusunda ipuçları edinmenizi sağlar.

Sonuç olarak,

Okulunu okumasanız bile internetin size sunduğu nimetlerden yararlanarak siz de iyi bir finansal okuryazar olabilirsiniz. Tasarruf yaparak biriktirdiğiniz parayı ister Bireysel Emeklilik Sistemi’nde isterseniz kendi stratejilerinizi oluşturarak döviz veya borsada değerlendirebilirsiniz.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...